Паспарту (фр. passe partout) – пасує до всього.

Оформлення у багетній майстерні має безліч варіацій. До таких варіацій спонукає різноманітність предметів та речей, які потрапляють до майстерні для їхнього естетичного довершення. Безліч цікавих деталей оформлення можна відкрити для себе. До таких цікавинок належить паспарту.
Поняття паспарту походить з французької мови (фр. passe partout – пасує до всього). Це спресований у кілька шарів міцний картон. Зазвичай у ньому вирізається вікно для зображення. За рахунок цього, паспарту утворює нейтральне тло, розміщене між рамою і предметом оформлення.

 

 

Паспарту може підійти для оформлення ілюстрацій виконаних на папері, фотографій, витинанок, вишивок, документів, навіть засушених рослин, невеликих за розміром предметів колекціонування, ювелірних виробів та інших, не досить об’ємних, предметів.

 

 

У першу чергу, паспарту виконує декоративну функцію – прикрашає предмет оформлення, художньо довершує та вдало акцентує увагу на головному. Для графіки, фотографії найчастіше обирають паспарту світлих або темних відтінків.

 

 

Яскраві кольори підійдуть для сучасних робіт, наприклад плакатів, принтів. Різноманіття паспарту привабливе не тільки широким спектром кольорів, а й особливе різними фактурами, наприклад оксамитове чи льняне, орнаментоване, з імітацією металу, каменю, мармуру.

 

 

Можна використовувати одночасно кілька паспарту різних за кольором та фактурою, додавати декоративний кант, вирізати на паспарту візерунки.

 

 

Ще однією функцією паспарту є захист цілісності предмета, особливо, коли мова йде про збереження музейних експонатів та антикварних предметів. Для оформлення будь-якої дорогоцінної роботи, такої як графіка, старі фотографії, документи, потрібно обирати безкислотне паспарту. Таке паспарту ще називають музейне або консерваційне. Його виготовляють із волокон бавовни, що нейтральне за вмістом речовин та ідеально підходить для музейних експонатів. Застосування безкислотного паспарту дозволить уникнути пожовтіння і втрати кольору. Воно захищає від впливів навколишнього середовища і не вступає у хімічну реакцію, яка може бути шкідливою для антикварних предметів.

Для того, щоб мати ідеальне оформлення, слід дотримуватись кількох правил. Призначення паспарту – покращити сприйняття зображення, тому обирати колір паспарту потрібно обережно, щоб яскравість оформлення не перевершила саме зображення. Також це стосується і ширини поля паспарту. Зазвичай верхнє і бокові поля за розміром однакові, а нижнє трохи ширше. Якщо поля паспарту будуть однакові – це спричиняє візуальний ефект падіння зображення вниз, тому із ширшим нижнім полем досягається пропорціональна гармонія.